سفارش تبلیغ
صبا ویژن

اوکراین: فرصتی برای ایران

ارسال شده توسط Mahdi Movahed-Abtahi در 92/12/22:: 1:59 صبح

اوکراین: فرصتی برای ایران

مقدمه

تلاش روسیه برای تسلط بر شبه جزیره کریمه و جدایی آن از اوکراین پیشاپیش مقدمه چینی شده بود: 1) روسیه این شبه جزیره را پاره ای از خود می داند که در سال 1954 خروشچف آن را به اوکراین اهداء کرد. 2) 60% جمعیت این شبه جزیره روسی تبار هستند، 3) روسیه پایگاهی نظامی مهمی در بندر سواستوپول دارد که مرکز فرماندهی ناوگان روسیه در دریای سیاه برای هدایت عملیات دریایی روسیه در مدیترانه می باشد. 4) این پایگاه تا تاریخ 2042 میلادی در اجاره روسیه خواهد بود. روی کار آمدن مخالفان غرب گرا و حمایت کشورهای غربی از دولت جدید اوکراین تهدیدی برای دستیابی روسیه به منافعش در آن منطقه است، روسیه نیز دست به اقداماتی عجولانه زد (مانور نظامی در مرزهای اوکراین، توسط پارلمان کریمه، تشویق پارلمان کریمه برای اعلام برگزاری رفراندوم استقلال و درخواست پیوستن به روسیه) که حساسیت غرب را برانگیخت. غرب نیز واکنشی عجولانه داشت، اگرچه غربی ها می دانند که روسیه اهل مذاکره و گرفتن امتیاز است.

بد نیست بدانیم که اقتصاد روسیه ضعیف و آسیب پذیر است و تهدید روسیه را می توان گل آلود کردن آب برای گرفتن ماهی توصیف کرد: احتمال دشمنیِ غرب با روسیه به خاطر بحران اوکراین در کمتر از 48 ساعت باعث سقوط 10 درصدی بازار بورس روسیه شد و نرخ پول روسیه سقوط کرد. کّل ارزش سهام روسیه 600 میلیارد دلار است که رقم ناچیزی در مقابل بودجه 3 تریلیون دلاری آمریکا یا ذخائر ارزی چند تریلیون دلاری ژاپن و کره و چین و تایوان (دشمنان سنتی‌ روسیه) است.

فرصتهای ایران:

1.     فرصت سازی از التهابات و تنشهای منطقه ای و جهانی جزو مسئولیتهای دیپلماسی است، فرصتی برای تأمین منافع بلند مدت ایران مستقل و نه تنها فرصت طلبی از منافع لحظه ای (هرچه هرج و مرج بیشتر شود دست ایران برای روابط بهتر با دنیا بازتر است).

2.     اعلام موضع بی طرفی ایران در بحران اوکراین (در کنار اعلام مواضع کلی مانند پرهیز از خشونت و تأکید بر مشارکت مردم هر کشور در تعیین سرنوشت خود) فرصت بیشتری را برای استفاده از فرصتهای بالقوه فراهم می نماید.

3.     رویکرد خشونت گریزی منافع زیادی برای طرفین به دنبال دارد. ایران نیز می تواند خود را در کنار اوکراین و روسیه و غرب معرفی کند (مقابله با تروریسم و القاعده در خاورمیانه و اروپا و روسیه) تا امتیاز مناسبی بگیرد. ترسیم چنین معادله ای حتی در مذاکرات هسته ای ایران با 5+1 و از جمله کاترین اشتون می تواند به تقویت نقش ایران در منطقه خاورمیانه و در بین همسایگانش منجر شود.

4.     «بحران روسیه – اوکراین» به شدت با نحوه «روابط غرب – روسیه» درهم تنیده است. به همین جهت، می توان در معادلات منطقه ای یا جهانی چنان عمل کرد که فرصتی نیز برای ایران در منطقه ای دیگر (سوریه، خلیج فارس، افغانستان، اروپا) بوحود آید.

5.     بحران اوکراین تبعات اقتصادی زیادی برای طرفین غربی و روسی دارد. بنابراین، هرگونه تحرک و واکنش سیاسی ایران باید ملاحظات اقتصادی را نیز در بر داشته باشد.

6.     گرچه می توان امیدوار بود که با بحران اوکراین، غرب به تهدیدات روسیه (بیش از ایران) بیشتر توجه کند و به مشارکت ایران در تأمین ثبات و امنیت منطقه متمایل شود، اما هیچگاه غربی ها یا روسیه اجازه نمی دهند که ایران از دعوای صوری آنها سود ببرد.

7.     روسیه سیاست خاصی را تعقیب می کند که می توان آن را دو دوزه بازی کردن نامید:

§         مثال1: در بحران قرار دادن کانونهای سنتی‌ تولید نفت و گاز مانند ونزوئلا، ایران، لیبی‌ و عراق که باعث افزایش قیمت جهانی‌ نفت و گاز و افزایش صادرات روسیه شد.

§         مثال2: روسیه در روابطش هم از ایران و هم از غربی ها امتیاز گرفته است: جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، نیروگاه اتمی‌ بوشهر، فراهم شدن فرصت اشتغال برای هزاران کارشناس فنی و مستشار نظامی روسی توسط ایران، گرفتن پول موشک‌های اس 300 و تحویل ندادن آنها.

8.     پس ایران ناچار است رویکرد دو سویه ای را نیز به کار گیرد: هم روسیه را تهدیدی بالقوه برای اروپا فرض کند (ترویج روسیه هراسی) و هم ایران را عامل ثبات و آرامش منطقه معرفی نماید (زدودن ایران هراسی).

9.     با ترویج روسیه هراسی می توان امتیازهایی را از اروپا و غرب گرفت (لغو تحریمها، در پذیرش سرمایه گذاری ها، در مشارکت در ترتیبات امنیتی منطقه ای، . و . ) گرچه اجرای این رویکرد پیچیده است.

10.ایران می تواند بر روسیه فشار آورد تا در جایی دیگر امتیازی بگیرد زیرا 50% از گاز مصرفی اروپا توسط روسیه ( 30% توسط شرکت گاز پروم) تأمین می شود، اهرمهای فشار ایران بر روسیه چنینند: 1) ایران می تواند با اعلام افزایش ظرفیت انتقال گاز به اروپا به روسیه فشار آورد. 2) این اعلام افزایش ظرفیت می تواند در گفتگوهای ایران با کاترین اشتون یا دیگر مقامات غربی (در مذاکرات 5+1) باشد. 3) به جای ایران، ترکیه یا بلغارستان می توانند آمادگی خود را برای افزایش ظرفیت انتقال گاز ایران به اروپا اعلام دارند. 4) تهران می تواند میزبان شرکتهایی باشد که در افزایش ظرفیت انتقال گاز ایران به اروپا فعالیت دارند و این شرکتها به بهانه کاهش تحریمهای ایران آمده باشند.

11.تلاش برای زدودن ایران هراسی (آمادگی برای تأمین گاز اروپا، مشارکت در امنیت خاورمیانه، مقابله با تروریسم، مقابله با ترویج القاعده در اروپا، و . و .) را می توان به صورت رابطه ای برد- برد بین ایران- اروپا یا بین ایران-آمریکا ترسیم کرد.

12.جهان تک قطبی تامین کننده منافع ایران نیست اما در حال گسترش است با این تفاوت که «محدوده جغرافیایی خاصی ندارد» بلکه در یک «محدوده معرفتی و منفعتی» قابل تمایز است که مهمترین نشانه آن بوجود آمدن/آوردن کانونهای بحران در مناطقی خاص می باشد. به طور مثال، چریکهای چچن که ضد روسیه بودند و القاعده که ضد غرب بود با چراغ سبز بزرگترها (!) در جنگی فرسایشی در سوریه گرفتار می شوند تا زمین سوخته ای باقی بماند که بیشترین منفعت آن را اسرائیل ببرد. «تعاملات روسیه با کشورهای واقع در کانونهای بحران» و «واکنش روسیه به رویکرد غرب در این بحرانها» نیز در همین راستاست. ایران، لیبی، سوریه، عراق، افعانستان، اوکراین، گرجستان، ارمنستان، کوبا، کره شمالی، و کشورهای آسیای میانه کشورهایی هستند که روسیه با آنها مانند یکی از ایالات خودش رفتار می کند.

چو بینی در میان دشمنان جنگ

تو آسوده بنشین و بزن چنگ

و گر بینی میان دشمنان جمع

تو بر باره بنشین و ببر سنگ


از مدینه

ارسال شده توسط Mahdi Movahed-Abtahi در 92/12/5:: 1:5 صبح

اینجا سرزمین وحی است،

هر گوشه از خاکش خاطره ای از بهترین خلایق دارد،

اینجا فرودگاه جبرائیل بوده است،

از دیروز در مدینه مستقر شدیم،

برای خدمت رسانی به زائران ایرانی.

1. سرمان شلوغ است معمولا کمبود خواب شدید داریم. به بقیع رفته بودم ، اصلا نمی گذارند زیارت بخوانیم عربهای مسلط به زبان فارسی سعی می کنند شیعه ها را ارشاد کنند توسل آنها را مانند کار مسیحی ها می دانند که برای خدا شریک قرار دادند. . . دقیقا می دانند در هر کتابی چه دعایی هست که مورد دارد: توسل عاشورا . . . قسمت روضه رضوان بسیار شلوغ است: مردم را دسته بندی می کندد 40 3- نفر و بین آنها پرده/پارتیشن می کشند تا اولین ها نماز خواندند آنها را بیرون می کنند و دسته بعدی را اجازه می دهند هر کدام حدود 20 تا 25 دقیقه معطلیدارد. نائب الزیاره بوده ایم

2. چند فیلم و عکس از مسجد النبی (ص) و ضریح پیامبر (ص) گرفته ام که دل بینندگان را هوایی می کند. ان شاء الله هوایی به زیارت بروید.

عکس 1

با عرض پوزش، یا این اینترنت هتل ما در مدینه، بارگزاری فیلمها و عکسهای سنگین امکان ندارد.

3. منتظر ماشین هلال احمر بودیم که یک سواری عرب سعودی مسافرش را پیاده کرد و شیشه ماشین را پایین کشید و شروع کرد مسخره کردن و شکلک درآوردن و . . دیدم پیرمردی زشت روی بود. محل نگذاشتم ولی خطاب به من و به عنوان یک شیعه، به شیعیان فحش داد و راه افتاد. بلند گفتم قف! ایستاد درب ماشین را باز کردم خیلی دلم می خواستم کتکش بزنم ولی چیزی نگفتم و او فحش دیگری داد. دو باره درب را باز کردم که از ماشین بیرونش کنم که تهدید به آوردن پلیس کرد و رفت. ابتدا ناراحت شده بودم اما پس از جلسه ای با یکی از روحانیون، دلم سبک شد: احساس کردم شیعه هستم، به خود بالیدم از این که دشمنان، ما را شیعه پیامبر و علی و اهل بیتش بدانند.

4. مدتی است کشور عربستان ورود زنان کمتر از 45 سال را بدون همراهی یکی از محارم آنها ممنوع کرده است. صرف نظر از عللی که باعث چنین تصمیمی شده اند، این قانون جدید فرصت خوبی را برای احیای یکی از سنتهای پسندیده و لازم کنونی را فراهم می آورد: «برخی از این زنان می توانند قبل از این سفر به ازدواج موقت مردی درآیند تا ضمن بهره مندی از مزایای معنوی و روانی و جسمی متأهل بودن، مشمول این قانون نشوند».

 


جزیره علم

ارسال شده توسط Mahdi Movahed-Abtahi در 92/12/3:: 9:54 عصر

امام رضا علیه السلام می فرماید: 

 

لو علِمَ الناسُ محاسِنَ کلامِنا لَاتّبَعُونا  

 

اگر مردم خوبیهای سخنان ما را می دانستند، حتماً از ما پیروی می کردند. 

Imam Reza said (P.B.U.H): If people know excellency of our speech, they will follow us

(بحار الانوار ج 2 ص 30، معانی الاخبار ص 180، وسائل الشیعه ج 27 ص 92)

 


درمان رادیکال برای ایران

ارسال شده توسط Mahdi Movahed-Abtahi در 92/11/22:: 9:32 عصر

درمان رادیکال برای ایران

درمانهای زیر را برای نجات ایران از تورم و رکود اقتصادی و از فساد و رانت/ویژه خواری پیشنهاد می کنم.البته شاید چنین اقدامی به سقوط دولت یازدهم منجر شود که برای حیثیت نظام خوب نیست:

1.      کارتهای سوخت ویژه (1200 لیتری، هر لیتر 400 تومان) یک شبه سوزانده شوند (هزاران کارت اینچنینی در دست عده ای هست) تا روزانه میلیاردها تومان از یارانه پرداختی کم شده و خزانه کشور پر گردد. 

2.     تحقیق و تفحص از موارد زیر انجام شود. شاید به سرانجام نرسد زیرا ممکن است چیزهایی معلوم شود که نباید بشود.

1)     کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

2)     ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت

3)     ستاد هدفمندی یارانه ها

3.     کد ملی افراد زیر از فهرست دریافت یارانه نقدی حذف شود:

1)     مقامات از بالاترین تا میانه ها:

1.           مقام معظم رهبری (و مسئول دفتر ایشان)،

2.           رؤسای قوای سه گانه (و معاونان آنها و مسئولان دفتر آنها)،

3.           نمایندگان مجلس شورای اسلامی،

4.           وزرا (و معاونان آنها)،

5.           رئیس بانک مرکزی (و معاونان وی)،

6.           رؤسا و فرماندهان نیروهای مسلح با درجه سرتیپی (و معادل آن) به بالا،

7.           . . .

2)     فعالان اقتصادی:

1.                       وارد کنندگان کالا از گمرکات کشور (حتی اگر جزو مستمری بگیران کمیته امداد باشد)، . .

3)     مسئولان و معاونان نهادهای تحت نظر رهبری

1.                       بنیاد مستضعفان ‏

2.                       سازمان صدا و سیما‏

3.                       سازمان تبلیغات اسلامی

4.                       سازمان حج و زیارت

5.                       آستان قدس رضوی

6.                       بنیاد شهید و امور ایثارگران

7.                       سازمان اوقاف و امور خیریه

8.                       کمیته امداد

9.                       نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها

4)     دانشگاهیان:

1.                       رؤسای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی،

2.                       اعضای هیأت علمی با درجه دانشیاری به بالا،

3.                       . . . 

این لیست تکمیل می شود . . .

آیا پیشنهادات فوق قابل تأمل نیستند؟!

 


بخریم بنزین بسوزانیم بنزن!

ارسال شده توسط Mahdi Movahed-Abtahi در 92/11/16:: 11:15 صبح

1.         در زمان فردی که پدیده ای در تاریخ سیاسی ایران محسوب می شد، دستور استخراج بنزین از پتروشیمی صادر شد.

2.        به دستور وزیر نفت سابق مازوت به جای گاز در نیروگاهها سوزانده می شود.

3.        انتشار اطلاعاتی از این آلودگی و همچنین آمار افزایش سرطان( مخصوصا کودکان) ممنوع است.

4.        نیروگاه شازند اراک روزانه هفت میلیون لیتر مازوت (به جای گاز) می سوزاند که این مازوت در پالایشگاه شازند و در نزدیکی این نیروگاه تولید و به جز اینجا امکان صادرات و یا مصرف در جای دیگر را ندارد.

5.        نماینده مردم اردکان در مجلس نهم:

a.       بیشترین علت آلودگی بعد از خودروهای بی‌کیفیت، متوجه دولت و صنایع دولتی مانند پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌هاست.

b.       بنزن موجود در بنزین تولید داخل تا ده سال آینده یک نسل از کودکان کشور را به سرطان مبتلا می‌کند، چرا به مردم گفته نمی‌شود که عامل اصلی بروز سرطان کودکان در کشور آلودگی هوا است؟!

6.        میزان مجاز بنزن در هر لیتر فقط 0,5 درصد است این درحالی است که برای تولید بنزین از محصولات پتروشیمی از حدود 1 درصد بنزن شروع کردند که جواب نداد و به ناچار درصد بنزن افزایش یافت تا 50درصد یعنی دقیقا 100برابر حد مجاز!

7.        مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران:

a.       مونه‌هایی از بنزین تولید داخل به منظور بررسی به یک مرکز پژوهشی در کشور آلمان فرستادیم و مشخص شد که ترکیبات سرطان‌زای بنزین‌های داخلی 3 برابر استاندارد است.

b.       عدد اکتان بنزین معمولی فاصله زیادی با استاندارد جهانی دارد: عدد اکتان بنزین‌های معمولی و سوپر تولید داخل به ترتیب 83 و 95 است در صورتی که استاندارد جهانی حداقل 95 است.

c.       میزان ترکیبات آروماتیک (بنزن، تولوئن و زایلین) که سرطان‌زا و بسیار خطرناکند، در بنزین داخلی بسیار بالاست. بر اساس استاندارد یورو 4 باید زیر یک درصد باشند اما در بنزین‌های داخلی دو تا سه درصد است.

d.      میزان گوگرد و سایر ناخالصی‌های موجود در بنزین بسیار بالا و3?5 برابر میزان استاندارد است: در بنزین‌های داخلی حدود 180 ppm(50 قسمت در یک میلیون) که بر اساس استاندارد یورو 4، باید زیر 50 ppm  باشند.

8.        جلیل سالاری (معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران) در سال 91: روزانه 18 میلیون لیتر گازوییل و 9 میلیون لیتر بنزین مطابق با استاندارد‌های اروپا در کشور تولید می‌شود. [یعنی کمتر از 20 درصد بنزین مصرفی و کمتر از 15 درصد گازوئیل مصرفی کشور. یعنی بیش از 80 درصد بنزین و بیش از 85 درصد گازوئیل کشور آلوده کننده، غیر استاندارد و سرطانزاست]

9.        حسن بیگی؛ مدیرعامل پتروشیمی جم (یکی از مجتمع‌های تولیدکننده بنزین) فرافکنی می کند: ما تنها خوراک تولید بنزین را به پالایشگاه‌ها تحویل می‌دهیم و پتروشیمی‌ها مسوول تحویل بنزین به خودروها نیستند.مواد اولیه تولیدی در مجتمع‌های پتروشیمی پس از تحویل در پالایشگاه‌ها تبدیل به بنزین می‌شوند. بنابراین تولیدکنندگان بنزین باید به این موضوع پاسخ بدهند.

 

شما چه فکر می کنید؟ چه کار می کنید؟

 

نوشته های مرتبط

سرطانزایی بنزین و گازوئیل

 


   1   2   3   4   5   >>   >بازدید امروز: 77 ، بازدید دیروز: 481 ، کل بازدیدها: 291272
پوسته‌ی وبلاگ بوسیله Aviva Web Directory ترجمه به پارسی بلاگ تیم پارسی بلاگ